Najczęściej zadawane pytania do fotografa ślubnego – FAQ

Jaki jest Twój obszar działania?

Mieszkam w Warszawie, jednak pracuję na terenie całej Polski. Jestem mobilny i chętnie podróżuję, dlatego nie mam problemu z wyjazdem na zdjęcia do Poznania, Krakowa, w góry, czy nad morze. Jestem otwarty na wszelkie propozycje, zarówno jeśli chodzi o fotografię ślubną, reportaże jak i same plenery.

O której zaczynasz i kończysz pracę w dniu ślubu?

Reportaż zaczynam od przygotowań, zazwyczaj jestem już przed makijażystką! Pracę kończę po torcie i oczepinach, czyli około 1:00, zależy mi żeby w materiale znalazły się wszystkie najważniejsze momenty z wesela.

Ile zdjęć dostaniemy?

Ile zdjęć dostaniemy?
Minimalna ilość zdjęć jest zawarta w ofercie i zapisana w umowie. Z doświadczenia jednak wiem, że chcecie trochę więcej zdjęć. Przeważnie Pary Młode chcą mieć na zdjęciach rodzinę i znajomych oraz znaleźć na zdjęciach wszystkich gości. Dlatego staram się żeby z reportażu i pleneru oddać łącznie około 500 – 600 obrobionych zdjęć.

Czy zgoda na publikację zdjęć na stronie jest obowiązkowa?

Jeżeli szukacie fotografa na swój ślub lub inne zlecenie przeglądacie zdjęcia innych par i osób. Dla nas, jako fotografów jest to jedyna możliwość, aby móc pochwalić się swoimi pracami. Standardowo w umowie jest zapis o zgodzie na publikację wizerunku na stronie internetowej. Oczywiście jeśli z jakiegoś powodu nie chcecie żeby Wasze zdjęcia się tam znalazły możecie z tej zgody zrezygnować. Rozumiem, że może być mnóstwo powodów, także jestem w tej kwestii elastyczny.

Plener ślubny – w dniu wesela czy w inny dzień?

Preferuję plener ślubny w innym dniu niż dzień ślubu. Dlaczego? O tym możecie przeczytać na moim blogu: link

Krótko mówiąc, w dniu ślubu nie macie zbyt wiele czasu, który moglibyście poświęcić na dobrą sesję. Czasami ciężko o chociażby pół godziny wolnego, a na plener potrzebujemy około 3-5 godzin. Szanuję to, że jest to Wasz dzień i dlatego nie chcę zabierać Was gościom weselnym z sali, lub co gorsza, żeby goście czekali na Was pod salą.

Co zrobić jak nie mamy pomysłu na plener?

To najmniejszy problem. Zapewniam Was, że wspólnie znajdziemy jakieś ciekawe miejsce.

Czy w trakcie pleneru można zmienić lokalizację?

Oczywiście, że tak. Najlepiej odwiedzić kilka miejsc, żeby reportaż był urozmaicony.

Czy plener może być w innej miejscowości?

Jasne! To Wy wybieracie miejsce i to będą Wasze zdjęcia. Jestem mobilny i chętny na wszystkie sugestie.

Ile trwa plener ślubny?

To, ile będzie trwała sesja plenerowa w głównej mierze zależy od Was i tego na ile Wam starczy sił. Ja zawsze rezerwuję dla Was cały dzień, zazwyczaj plener trwa co najmniej około 3-5 godzin, ale może to być i 8 godzin (różne lokalizacje, oddalone od siebie), dlatego zawsze warto zabrać wygodne buty, i coś do picia!

Czy musimy się spotkać aby podpisać umowę?

Spotkanie jest najlepszą opcją. Możemy poznać się osobiście, porozmawiać i napić się dobrej kawy. Ze względu jednak na to, że mogą dzielić nas duże odległości, możemy załatwić to przez internet lub pocztę.

Czy przy podpisywaniu umowy musimy zdecydować się na album lub inne dodatki?

Najważniejsze są fotografie. Jeśli jesteście zdecydowani od początku na album, to oczywiście będzie zawarty w umowie. Jeśli potrzebujecie więcej czasu, czekam na decyzję do dnia ślubu, a nawet dłużej.

W jakim terminie dostaniemy nasze zdjęcia?

Czas na oddanie wyselekcjonowanych i obrobionych zdjęć, to 45 dni.

Kiedy się rozliczamy?

Zgodnie z umową rozliczamy się przy odbiorze gotowych zdjęć.

Czy posiadasz zaświadczenie z kurii na fotografowanie w kościele?

Tak, posiadam stosowne zezwolenia i ukończony kurs. Wielu księży wymaga takiego zaświadczenia – brak takiego pozwolenia może skutkować odmową ze strony proboszcza na wykonanie zdjęć.

Jak zarezerwować termin?

Rezerwacja terminu następuje z chwilą podpisania umowy i wpłacenia zaliczki.